Alterra Freshpack Hazelnut Coffee
Login to View Prices
Alterra Freshpack Hazelnut Coffee
Alterra Freshpack Hazelnut Coffee – Compatible with Flavia Aroma, Flavia Barista, FLAVIA Creation 600, Flavia Creation 500, Flavia Creation 200, Flavia Creation 150, Flavia Creation 300 – Medium – 100 / Carton
Additional information
| Weight | 2.3000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.81 × 6.25 × 5.25 in |
| Ship Class Code | N |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Global Product Type | Coffee Flavia Pouches |
| Capacity (Weight) | 0.23 oz |
| Roast Type | Light |
| Beverage Type | Coffee |
| Sugar Free | Yes |
| Contains Dairy | No |
| Flavor | Hazelnut |
| Product Packaging | Pouch |
| For Use With | FLAVIA® Single-Serve Brewers |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 841636100104 |
| MPN | 48011 |
| Brand | FLAVIA® |
| product-type | Coffee |
| coffee-roast-level | Medium |
| flavor-blend | Hazelnut |
| compatible-brewer | Flavia Creation 300 |
| decaffeinated | No |
| country-of-origin | United States |
| serve-type | Freshpack |
| recycled | No |
| brand-name | Alterra |
| manufacturer | Lavazza North America |
| product-name | Hazelnut Coffee |
| manufacturer-part-number | 48011 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>Enjoy a luxurious blend of medium-roasted beans and the continental flavor of hazelnuts with decaffeinated Alterra Hazelnut. Each Freshpack contains the exact amount to brew a perfect single cup of coffee and acts as the brew chamber for your drink so your cup never tastes like the last beverage that was brewed. Freshpacks are used in Flavia Creation 150, Creation 200 and Creation 500 (all sold separately). Simply slip the pouch into the pack door, and the machine pierces the pack seal to create your delicious beverage. For single-serve sustainability, innovative pouches are 100 percent recyclable through Terracycle. More than 30 percent of this coffee originates from Rainforest Alliance Certified farms.</p> |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.