Peet’s French Roast Coffee Freshpack, 76/Carton
Login to View Prices
63 in stock
SKU:
LAV48036
Categories: Coffee, Food Service
Peet’s® darkest roast is intensely bold and flavorful with pronounced smoky overtones and a pleasant bite. Only top-quality Arabica beans from the highest altitudes of prime Latin American growing regions are selected for the French Roast. Our brewing process, where nothing touches the ingredients other than hot water, ensures your drink does not taste like previous brews. Compatible with FLAVIA® single-serve brewers. For single-serve sustainability, innovative pouches are 100 percent recyclable through Terracycle.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 2.2000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.81 × 6.25 × 5.25 in |
| Flavor | French Roast |
| Ship Class Code | N |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Global Product Type | Coffee Flavia Pouches |
| Roast Type | Dark |
| Beverage Type | Coffee |
| Sugar Free | Yes |
| Contains Dairy | No |
| Capacity (Weight) | 0.35 oz |
| Product Packaging | Pouch |
| For Use With | FLAVIA® Single-Serve Brewers |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 841636101484 |
| MPN | 48036 |
| Brand | FLAVIA® |
Be the first to review “Peet’s French Roast Coffee Freshpack, 76/Carton” Cancel reply



















Reviews
There are no reviews yet.