Allsop NatureSmart Image Mousepad – Soft Top Raindrop – 0.10″ x 8.50″ Dimension – Blue – Natural Rubber, Latex – Anti-skid – 1 Pack – Mouse
Additional information
| Brand | Allsop, Inc |
|---|---|
| Product Type | Mouse Pad |
| Product Color | Blue |
| Surface Material | Cloth |
| Product Material | Latex |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Recycled | Yes |
| Post Consumer Waste% | 1960-01-01T06:00:00.000Z |
| Height | 0.10" |
| Width | 8.50" |
| Brand Name | Allsop |
| Durability | Anti-skid |
| Features | PVC Free |
| Length | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Allsop, Inc |
| Product Name | NatureSmart Image Mousepad |
| Printed Design/Pattern/Texture | Soft Top Raindrop |
| Product Line | Naturesmart |
| Application/Usage | Mouse |
| Manufacturer Part Number | 30182 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Personalize your work area with this eco-friendly, NatureSmart Raindrop Image Mouse Pad. High-quality fabric ensures accurate mouse movements and a soft, comfortable surface for all-day use. Innovative eco-base is nonskid and made with post-industrial recycled rubber. No glue or harmful chemicals are used to attach the soft, cloth surface to the base. |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | 90 Day |
| Additional Information | <ul><li>Soft-Cloth Mouse Pad</li><li>Techgrip base won't slide around desktop</li><li>Specially woven surface for better mouse control</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 4 oz |











