All-Purpose Food Wrap, Dry Wax Paper, 15 x 16, White, 1,000 Sheets/Pack, 3 Packs/Carton
Login to View Prices
Dixie Ultra Grease Resistant Sandwich Wrap and Liner is a boxed alternative to traditional wax-based (OGR) products, using a starch-based coating instead of wax. It is a part of a line of Dixie Ultra Grease Resistant Sandwich Wrap and Liner that replaces Quik-Rap® with the same sized wraps and case counts and a part of a line of Dixie® wax-alternative papers and insulated wraps and liners. This oil and grease resistant sheet offers protection for greasy foods.
Additional information
| Weight | 29.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.60 × 15.60 × 5.90 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Product Packaging | Box |
| Width | 15" |
| Length | 16" |
| Material(s) | Dry Waxed Paper |
| Global Product Type | Wax Paper |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 078731977939 |
| MPN | GRC1516 |
| Brand | Dixie® |















Reviews
There are no reviews yet.