Grease-Resistant Food Wrap, 15 x 16, White, 3,000/Carton
Login to View Prices
Grease-resistant food wrap keeps food presentation neat while reducing the potential for leak through. Excellent for greasy burgers, messy wings, and a variety of foods. Less wasteful alternative to plastic wraps and containers. No intentional PFAS added.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 19.1400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.25 × 15.75 × 6.50 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Product Packaging | Box |
| Global Product Type | Paper Wrap |
| Material(s) | Grease-Resistant Paper |
| Width | 15" |
| Length | 16" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 80607121068610 |
| MPN | WG01004 |
| Brand | Paterson |













Reviews
There are no reviews yet.