Alera Valencia Series Reversible Return/Bridge Shell, 42w x 23.63d x 29.5h. Mahogany
Login to View Prices
Universal application office furniture piece that can be used as either as a return or bridge to create “U” or “L” shaped workstations. Durable, 1” thick worksurface and side panels are water, scratch and dent-resistant. Full-height modesty panel. Flexible design that adapts to right or left-handed configurations. Fitted with one wire management grommet to keep cords tucked away for increased organization and safety. Protective 3 mm edge banding.
Additional information
| Weight | 73.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 44.75 × 31.26 × 4.72 in |
| Ship Class Code | F |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Edge Detail Profile | 3 mm Protective Edge Banding |
| Series Name | Alera® Valencia™ Series |
| Depth (Max) | 23.63" |
| Overall Height | 29.5" |
| Color Family | Mahogany |
| Overall Width | 42" |
| Top Thickness | 1" |
| For Use With | Alera® Valencia™ Series Desk Shells, Credenza Shell, Corner Desk, File Pedestals and Keyboard/Mouse Shelf |
| Top Material | Woodgrain Laminate |
| Base Material | Woodgrain Laminate |
| Global Product Type | Reversible Returns |
| Color(s) | Mahogany |
| Return Orientation | Reversible |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 042167303068 |
| MPN | ALEVA354224MY |
| Brand | Alera® |

















Reviews
There are no reviews yet.