Alera Valencia Series Full Pedestal File, Left or Right, 2 Legal/Letter-Size File Drawers, Mahogany, 15.63″ x 20.5″ x 28.5″
Login to View Prices
Freestanding pedestal file cabinet that attaches under worksurface. Sturdy, four-sided drawer construction with separate front panel. Full-extension ball bearing slides on file drawer for easy access to files. Drawers lock for securing contents. Durable 3 mm edge banding protects against bumps and dings. Two, fold-away safety keys for a slimmer profile are included.
Additional information
| Weight | 73.3300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.69 × 23.62 × 18.70 in |
| Global Product Type | Vertical Desk Pedestals |
| For Use With | Alera® Valencia II Series Credenza Shells, Valencia II Series Desk Shells, Valencia II Series Return Shells |
| Disclaimer Statement | Workstation Tops/Shells and Pedestals sold and shipped separatelyORDER ALL PIECES TO COMPLETE WORKSTATION. |
| Overall Width | 15.63" |
| Overall Depth | 20.5" |
| Corner/Edge Protector | 0.12" Plastic T-Mold Band |
| Series Name | Alera® Valencia Series |
| Overall Height | 28.5" |
| Edge Detail Profile | Bullnose |
| Ship Class Code | F |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Color Family | Mahogany |
| Top Thickness | 1" |
| Top Material | Woodgrain Laminate |
| Base Material | Woodgrain Laminate |
| Color(s) | Mahogany |
| Number of Drawers | 2 |
| Glide/Feet Indicator | Yes |
| Glide/Feet Details | Four Adjustable-Leveling Glides |
| Caster Indicator | No |
| Document Size Accommodation | Letter |
| Drawer Configuration | File |
| Anti-Tip Mechanism Indicato | No |
| Pedestal Orientation | Left/Right |
| Pedestal Types | Freestanding: Full-Height |
| Pedestal Sub-Type Indicator | Yes |
| Pedestal Count | 1 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 042167300319 |
| MPN | ALEVA542822MY |
| Brand | Alera® |


















Reviews
There are no reviews yet.