Alera Valencia II Series Center Drawer, Laminate, 24.5w x 15d x 2h, Modern Walnut
Login to View Prices
100 in stock
SKU:
ALEVA312414WA
Categories: Desk & Workstation Add-Ons, Furniture
Keep desk supplies a drawer pull away. Durable thermally fused woodgrain laminate finishes. Use with any desk, credenza, return or bridge in the Valencia II Series.Package Includes: Mounting Hardware
Additional information
| Weight | 8.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.76 × 18.50 × 3.54 in |
| Overall Width | 24.5" |
| Overall Height | 2" |
| Ship Class Code | F |
| Material(s) | Woodgrain Laminate |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Series Name | Alera® Valencia™ Series |
| Global Product Type | Open-Format Center Utility Drawers |
| Color(s) | Modern Walnut |
| Overall Depth | 15" |
| Color Family | Walnut |
| Package Includes | Mounting Hardware |
| Edge Detail Profile | 3 mm Protective Banding |
| For Use With | Alera® Valencia™ Series Desks, Credenzas, Bridges and Returns |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 042167305819 |
| MPN | ALEVA312414WA |
| Brand | Alera® |
Be the first to review “Alera Valencia II Series Center Drawer, Laminate, 24.5w x 15d x 2h, Modern Walnut” Cancel reply













Reviews
There are no reviews yet.