Alera Interval Series Swivel/Tilt Task Chair, Supports Up to 275 lb, 18.42″ to 23.46″ Seat Height, Black
Login to View Prices
Molded plastic shell resists impact. Waterfall seat edge helps relieve pressure points on the underside of legs. Five-star base with casters for easy mobility. Optional Arms sold separately.
Additional information
| Weight | 30.2300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.59 × 23.23 × 12.60 in |
| Back Surface Material | 100% Acrylic |
| For Use With | Alera® Optional Height-Adjustable, Fixed-Height T-Arms |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. Optional Arms sold and shipped separately. |
| Seat Surface Material | 100% Acrylic |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 25% |
| Ship Class Code | F |
| Caster/Glide Details | Five 2" Hooded Casters |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Seat Width Maximum | 19.68" |
| Overall Depth Maximum | 27.17" |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Weight Capacity | Supports Up to 275 lb |
| Pneumatic Seat Height Adjus | Yes |
| Back Height Adjustment | Yes |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Total Recycled Content Perc | 30% |
| Global Product Type | Office Chairs |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Multi-Task Control | No |
| Asynchronous Control | No |
| Integral Lumbar Support | No |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Dual-Action Tilt | No |
| Posture Lock | No |
| Knee Tilt | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Arms Included | No |
| Post-Consumer Recycled Cont | 5% |
| Back Height Maximum | 19.48" |
| Back Width Maximum | 16.33" |
| Color Family | Black |
| Overall Height Minimum | 35.43" |
| Overall Width Maximum | 23.62" |
| Seat Height Maximum | 23.46" |
| Seat Height Minimum | 18.42" |
| Seat Depth Maximum | 16.45" |
| Overall Height Maximum | 40.43" |
| Caster/Glide Surface Textur | Hard |
| Base/Frame Material(s) | Nylon |
| Seat Surface Material Famil | Fabric |
| Back Surface Material Famil | Fabric |
| Seat Color | Black |
| Recommended Application Are | General Office & Task |
| Base/Frame Color | Black |
| Back Color | Black |
| UPC | 042167391980 |
| MPN | ALEIN4811 |
| Brand | Alera® |





















Reviews
There are no reviews yet.