Alba Garment Rack – 26 x Hanger – 66.1″ Height x 35″ Width – Gray – Chrome Metal – 1 Each
Additional information
| Brand | Alba, Inc |
|---|---|
| Product Type | Garment Rack |
| Item Capacity | 26 x Hanger |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Chrome Metal |
| Country Of Origin | China |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 66.1" |
| Width | 2035-01-01T06:00:00.000Z |
| Maximum Load Capacity | 154.32 lb |
| Brand Name | Alba |
| Features | Caster |
| Manufacturer | Alba, Inc |
| Product Name | Garment Rack |
| Application/Usage | Coat |
| Manufacturer Part Number | PMMOBI |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Elegant and functional, this Closet Rack is a metal wardrobe on wheels to meet all your expectations. Its wheels ensure great mobility. Use the two shelves to store bags and accessories. Robust structure includes chromed metal wire on four wheels (two locking) for mobility. This cloakroom can accommodate up to 26 hangers and 154 lb. of hanging clothes.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 18.08 lb |











