Safco 4 Double Hook Costumer

Login to View Prices
Safco 4 Double Hook Costumer – 8 Hooks – 80 lb (36.29 kg) Capacity – 2.50″ Size – for Garment, Hat – Steel – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Safco Products |
|---|---|
| Product Type | Tree Hook Stand |
| Hook Size | 2.50" |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Total Number Of Hooks | 8 |
| Product Color | Black |
| Product Material | Steel |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 1970-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 21" |
| Depth | 21" |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Safco |
| Manufacturer | Safco Products |
| Product Model | 4163 |
| Product Name | 4 Double Hook Costumer |
| Application/Usage | Hat |
| Manufacturer Part Number | 4163BL |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Dress up your guest area with this freestanding costumer. Four double hooks securely hold up to eight garments. 2-1/2" steel hooks have ball tips to prevent damage to garments. Wide, 21" diameter base provides stability. Coat stand is made of steel with a powder-coat finish for durability. Each hook holds up to eight garments or 10 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>2 x High Leg</li><li>2 x Low Leg</li><li>1 x Center Pole</li><li>4 x Long Bolt</li><li>8 x Acorn Nut</li><li>4 x Short Bolt</li><li>4 x Hook</li></ul> |
| Limited Warranty | 5 Year Lifetime |
| Additional Information | <p>Base Size: 21" Diameter</p> |
| Weight (Approximate) | 8.50 lb |
| Weight Capacity | 80 lb (36.29 kg) |









