Wing-shaped gaming desk creates a large desk space all within reach. Built-in and included accessories complete your computer setup all in one package.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 89.9800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.27 × 31.50 × 8.78 in |
| Shelf Color | Black |
| Shelf Type(s) | Keyboard/Mouse |
| Worksurface Thickness | 0.7" |
| Global Product Type | Computer Desks & Workstations |
| Base Material | Metal |
| Keyboard/Mouse Platform Ind | Yes |
| Weight (Fully Assembled) | 85 lb |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Number of Shelves | 3 |
| CPU Holder/Platform Indicat | No |
| Pedestal Count | 0 |
| Number of Drawers | 0 |
| Edge Detail Profile | Square Edges |
| Weight Capacity | 220 lb |
| Overall Height (Max) | 38" |
| Compliance Standards | Meets ANSI/BIFMA Standards |
| Worksurface Material | Wood |
| Color Family | Black |
| Book Box Indicator | No |
| Worksurface Depth | 23.63" |
| Keyboard Platform Height (M | 7" |
| Keyboard Platform Depth (Ma | 11.81" |
| Keyboard Platform Width (Ma | 28.38" |
| Shelf Height (Max) | 8.06" |
| Overall Depth (Max) | 23.63" |
| Shelf Depth | 8.69" |
| Shelf Width | 19.94" |
| Overall Width (Max) | 72.06" |
| Worksurface Width | 72.06" |
| Keyboard/Mouse Platform Col | Black |
| Worksurface/Base Color | Black |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Worksurface Shape | Wing-Shaped |
| UPC | 06941471190798 |
| MPN | ERK-AED-E70B |
| Brand | Eureka Ergonomic® |















Reviews
There are no reviews yet.