Advanced Hand Sanitizer Soothing Gel, Fresh Scent, 12 oz Pump Bottle
Login to View Prices
Help keep your family and those you care for healthy with PURELL Advanced Hand Sanitizer Soothing Gel with moisturizers including aloe and vitamin E. Washing with soap and water is not always an option and can be harsh on skin. Using PURELL hand sanitizer is a more convenient and gentler way to kill germs.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 0.8290 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.25 × 1.75 × 7.13 in |
| Product Packaging | Bottle |
| Hand Sanitizers Type | Gel |
| Color(s) | Clear |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Scent | Fresh |
| Ship Class Code | B |
| Global Product Type | Hand Sanitizer Pump Bottles, Moisturizing Gel |
| Volume Capacity | 12 oz |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 073852022391 |
| MPN | 3639-12 |
| Brand | PURELL® |

















Reviews
There are no reviews yet.