Ultra Moisturizing Foam Hand Sanitizer, 1.5 oz Pump Bottle, Unscented
Login to View Prices
Clinically proven to improve skin condition in less than 5 days, this fragrance and dye-free formula provides broad-spectrum antimicrobial efficacy, and kills up to 99.9% of the most common bacteria that can cause infection, contamination or illness. Dries fast and leaves hands soft and smooth.Package Includes: One 1.5oz pump.
Additional information
| Weight | 0.1600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.25 × 1.25 × 5.00 in |
| Scent | Unscented |
| Color(s) | Clear |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Product Packaging | Pump Bottle |
| Package Includes | One 1.5oz pump. |
| Ship Class Code | B |
| Hand Sanitizers Type | Foam |
| Compliance Standards | NSF Certfied-E3 Rated |
| Volume Capacity | 1.5 oz |
| Global Product Type | Hand Sanitizer Pump Bottles, Moisturizing Foam |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 036000346046 |
| MPN | 34604 |
| Brand | Kleenex® |














Reviews
There are no reviews yet.