Adesso WKB-3100UB Wireless Keyboard – USB – 87 Keys
Additional information
| Brand | Adesso, Inc |
|---|---|
| Product Type | Keyboard |
| Keyswitch Technology | Membrane |
| Battery Size Supported | AA |
| Number Of Batteries Supported | 2 |
| Keyboard/Keypad Wireless Oper | 30 ft |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Battery Included | Yes |
| Keyboard/Keypad Height | 0.75" |
| Keyboard/Keypad Width | 2001-06-01T05:00:00.000Z |
| Keyboard/Keypad Depth | 11.75" |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Brand Name | Adesso |
| Keyboard/Keypad Connectivity | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Tech | RF |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Product Model | WKB-3100UB |
| Product Name | Wireless Mini Trackball Keyboard |
| Pointing Device Type | Trackball |
| Device Supported | Kiosk |
| Hot Keys | Windows Key |
| Localization | English (US) |
| Manufacturer Part Number | WKB-3100UB |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The Adesso Wireless 2.4 GHz RF Mini Trackball Keyboard combines the control of an integrated trackball with the features of a standard keyboard. Users can work freely with no space or distance restraints. It has 6500 IDs on 12 channels, allowing users to enjoy 30 feet of wireless freedom. The trackball delivers superior precision and smooth motion with virtually no maintenance or cleaning required. This mini keyboard is perfect for compact spaces, including the living room, kiosks/stations, conference rooms, mobile and workgroup project environments. This unique keyboard fits brilliantly with modern PC systems, flat LCD monitors and Tablet PC's in modern office environments. Its small, compact size is also extremely mobile, fitting easily in a briefcase or backpack.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1013269992.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Number Of Keys | 87 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Platform Supported | Windows |
| Keyboard/Keypad Features | Quiet Keys |
| Package Contents | <ul> <li>2.4 GHz RF Wireless Mini Trackball Keyboard</li> <li>Mini USB Receiver</li> <li>2 x AA Batteries</li> <li>Quick Start Guide</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 1.18 lb |









