AddOn AM2400D4DR4RN/16GSH x1 Cisco UCS-MR-1X162RV-A Compatible Factory Original 16GB DDR4-2400MHz Registered ECC Dual Rank x4 1.2V 288-pin CL17 RDIMM
Login to View Prices
This Cisco UCS-MR-1X162RV-A compatible 16GB DDR4-2400MHz dual rank registered ECC 1.2V 288-pin CL17 factory original RDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. All of our server memory is built to strict JEDEC standards at one of the tier 1 facilities (Samsung, Micron, or Hynix). Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 2400 MHz speed with CL17 latency for playing the latest games and using heavy software
- DIMM 16 GB capacity is enough to execute all memory hungry programs simultaneously
- DDR4 SDRAM interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 16GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 288-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- CL17 CAS latency for quicker access to the required location in a timely efficient manner
- DIMM form factor with 288-pin and 16 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Registered signal processing provides increased processing power to allow maximum productivity
Additional information
| Weight | 0.0700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.00 × 7.00 × 0.20 in |
| Error Checking | ECC |
| Memory Size | 16 GB |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Pins | 288-pin |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer | AddOn |
| Manufacturer Website Addres | |
| Signal Processing | Registered |
| Product Type | RAM Module |
| Form Factor | DIMM |
| Memory Speed | 2400 MHz |
| CAS Latency | CL17 |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Limited Warranty | Lifetime |
| UPC | 821455628225 |
| MPN | UCS-MR-1X162RV-A-AM |
| Brand | AddOn |












Reviews
There are no reviews yet.