This Crucial® CT8G3ERSLS4160B Compatible 8GB DDR3-1600MHz single rank registered ECC 1.5V 240-pin CL11 factory original RDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. All of our server memory is built to strict JEDEC standards at one of the tier 1 facilities (SamSun®g, Micron, or Hynix). Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- Up to 1600 MHz speed for smooth computer performance
- DIMM 8 GB memory allows you to have more programs open at a time
- DDR3-1600/PC3-12800 interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer’s performance
- 1 x 8GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 240-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL11 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- Computer device support for your ram module to allow maximum efficiency and dependability
- DIMM form factor with 240-pin and 8 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Registered signal processing allows high speed and accuracy to allow maximum reliability
Additional information
| Weight | 0.0500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.00 × 1.00 × 1.00 in |
| Error Checking | ECC |
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
| TAA Compliant | No |
| Number of Modules | 1 x 8GB |
| Device Supported | Computer,Server |
| Memory Voltage | 1.50 V |
| Manufacturer | AddOn |
| Manufacturer Website Addres | |
| Signal Processing | Registered |
| Packaged Quantity | 1 |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3-12800 |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Number of Pins | 240-pin |
| Product Type | RAM Module |
| Memory Size | 8 GB |
| CAS Latency | CL11 |
| Environmental Certification | RoHS,WEEE |
| Form Factor | DIMM |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Environmentally Friendly | Yes |
| UPC | 821456438205 |
| MPN | CT8G3ERSLS4160B-AM |
| Brand | AddOn |












Reviews
There are no reviews yet.