This Lenovo® 4X70Z90847 Compatible Factory Original 16GB DDR4-3200MHz Unbuffered Single Rank x8 1.2V 260-pin CL22 SODIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. Adding additional memory is the best way to increase the performance of your system. All our memory is built to strict JEDEC standards to meet or exceed the Tier 1 OEM’s factory requirements. Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
- Enables efficient and smooth execution of all your heavy-duty applications with maximum productivity
- No matter how heavy and numerous the applications that you are using, 3200 MHz memory speed with unbuffered signal will run them smoothly
- SoDIMM 16 GB capacity is enough to execute all memory hungry programs simultaneously
- 260-pin DDR4-3200/PC4-25600 interface synchronizes electrical and clock signals for an efficient data transfer rate
- 1 x 16GB modules for quick access and retrieval of data and information to ensure maximum usability
- 260-pin for faster, dependable performance and better access to data and information
- SoDIMM form factor with 260-pin and 16 GB memory size effectively lessens the electrical load on the memory controller to allow maximum feasibility
- Unbuffered signal processing allows higher accuracy and enhanced ram module performance
Additional information
| Weight | 0.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.70 × 2.00 × 0.70 in |
| Memory Size | 16 GB |
| Environmental Certification | WEEE,RoHS |
| Number of Modules | 1 x 16GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Memory Rank | Single-rank |
| Manufacturer | AddOn |
| Manufacturer Website Addres | |
| TAA Compliant | Yes |
| Signal Processing | Unbuffered |
| Form Factor | SoDIMM |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Type | RAM Module |
| Error Checking | Non-ECC |
| Number of Pins | 260-pin |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Environmentally Friendly | Yes |
| UPC | 195285099334 |
| MPN | 4X70Z90847-AA |
| Brand | AddOn |












Reviews
There are no reviews yet.