V7 16GB (2 x 8GB) DDR3 SDRAM Memory Kit – 16 GB (2 x 8GB) – DDR3-1600/PC3L-12800 DDR3 SDRAM – 1600 MHz – CL11 – 1.35 V – 240-pin – DIMM
- RAM Module offers better protection with maximum efficiency and convenience
- Up to 1600 MHz speed for playing the latest games and using heavy software
- 16 GB capacity is enough to execute all memory hungry programs simultaneously
- 240-pin-pin DDR3 SDRAM interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer’s performance
- 2 x 8GB modules for enhanced memory reliability and productivity
- 240-pin for enhanced, dependable system performance with maximum usability
- CL11 CAS latency for reliable, fast response and improved performance
- DIMM form factor with 240-pin and 16 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
Additional information
| Memory Technology | DDR3 SDRAM |
|---|---|
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | V7 |
| Memory Standard | DDR3-1600/PC3L-12800 |
| Memory Size | 16 GB |
| Number of Modules | 2 x 8GB |
| Memory Speed | 1600 MHz |
| Number of Pins | 240-pin |
| Product Type | RAM Module |
| CAS Latency | CL11 |
| Form Factor | DIMM |
| Memory Voltage | 1.35 V |
| Environmentally Friendly | Yes |
| UPC | 5050914185206 |
| MPN | V7K1280016GBD-LV-U |
| Brand | V7 |












Reviews
There are no reviews yet.