9″ 3-Speed Desktop Box Fan, Plastic, White
Login to View Prices
848 in stock
SKU:
ALEFANBX10B
Categories: Air Cleaners, Fans, Heaters & Humidifiers, Janitorial & Sanitation
Modern box fan design provides consistent smooth-flow air circulation. 3-speed rotary dial to control air flow. Rubber foot glides for enhanced stability and vibration dampening on most surfaces.
Additional information
| Weight | 3.3500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.42 × 11.42 × 4.53 in |
| Cord Length | 6 ft |
| AC Voltage | 120 V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Compliance Standards | ETL Certified |
| Number of Speeds | 3 |
| Number of Blades | 3 |
| Global Product Type | Box Fans |
| Depth | 4.33" |
| Width | 10.91" |
| Voltage | 120 V |
| Diameter | 9" |
| Ship Class Code | B |
| Height | 11.02" |
| Height (Max) | 11" |
| Noise Rating (dBA) | 59 |
| Housing Color | White/Black |
| Air Flow (CFM) | 535 |
| Amps | 0.7 A |
| Length | 10.91" |
| Blade Color | White |
| Housing Material | Plastic |
| Material(s) | Plastic |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Fan Type | Desk |
| Fan Head Size | 9" |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 042167201234 |
| MPN | FANBX10B |
| Brand | Alera® |
Be the first to review “9″ 3-Speed Desktop Box Fan, Plastic, White” Cancel reply










Reviews
There are no reviews yet.