Carbon Filter for Fellowes 90 Air Purifiers, 4.37 x 16.37, 4/Pack
Login to View Prices
Carbon filter removes odors and captures large airborne particulates. Indicator conveniently notifies you when it’s time to change the filter. Proper replacement of filter keeps purifier running at peak performance level and extends life of machine. Compatible with AeraMax® Air Purifiers.
Additional information
| Weight | 0.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.62 × 4.75 × 1.38 in |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Depth | 0.18" |
| Height | 16.37" |
| Global Product Type | Carbon Air Purifier Filters |
| Air Cleaner Compatibility | AeraMax® 9286001 |
| Width | 4.37" |
| Air Purifier Filter Type | Carbon |
| Filtration For | Pet Dander |
| Ship Class Code | B |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 043859658169 |
| MPN | 9324001 |
| Brand | Fellowes® |















Reviews
There are no reviews yet.