3M White Super Polish Pads – 5/Carton – Round x 27″ Diameter x 1″ Thickness – Polishing, Buffing, Scrubbing, Cleaning – Wood Floor – 175 rpm to 600 rpm Speed Supported – Scuff Mark Remover, Heel Mark Remover, Textured, Adhesive, Washable, Reusable – Polyester Fiber – White
Additional information
| Brand | 3M |
|---|---|
| Product Type | Cleaning Pad |
| Pad Diameter | 27" |
| Floor Type | Wood |
| Pad Shape | Round |
| Pad Thickness | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Minimum Speed Supported | 175 rpm |
| Maximum Speed Supported | 600 rpm |
| Product Color | White |
| Product Material | Polyester Fiber |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | 3M |
| Features | Reusable |
| Manufacturer | 3M |
| Product Name | White Super Polish Pads |
| Application/Usage | Cleaning |
| Manufacturer Part Number | 20313 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Super Polish Pads are designed for buffing very soft finishes or for polishing soft waxes on wood floors. Buffing pads remove scuffs and black heel marks and enhance floor appearance. Each removes light soil and other contaminants. Use with rotary or automatic equipment for spray cleaning or dry buffing with low speeds from 175 to 600 rpm. Super Polish Pads 4100 are designed for light scrubbing. Each cleans without dulling the floor finish. Polyester fibers offer an open, textured nonwoven construction. Polishing particles are dispersed throughout and bonded to the nonwoven construction with a durable adhesive.</p> |
| Packaged Quantity | 5 / Carton |
3M White Super Polish Pads – 5/Carton – Round x 12″ Diameter – Polishing, Floor, Buffing, Scrubbing – Wood Floor – 175 rpm to 600 rpm Speed Supported – Textured, Adhesive, Durable, Scuff Mark Remover, Heel Mark Remover – Polyester Fiber – White
Additional information
| Brand | 3M |
|---|---|
| Product Type | Cleaning Pad |
| Pad Diameter | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Floor Type | Wood |
| Pad Shape | Round |
| Minimum Speed Supported | 175 rpm |
| Maximum Speed Supported | 600 rpm |
| Product Color | White |
| Product Material | Polyester Fiber |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | 3M |
| Features | Heel Mark Remover |
| Manufacturer | 3M |
| Product Name | White Super Polish Pads |
| Application/Usage | Scrubbing |
| Manufacturer Part Number | 8476 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Super Polish Pads are designed for buffing very soft finishes or for polishing soft waxes on wood floors. 12" diameter, white buffing pads remove scuffs and black heel marks and enhance floor appearance. Each removes light soil and other contaminants. Use with rotary or automatic equipment for spray cleaning or dry buffing with low speeds from 175 to 600 rpm. Super Polish Pads 4100 are designed for light scrubbing. Each cleans without dulling the floor finish. Polyester fibers offer an open, textured nonwoven construction. Polishing particles are dispersed throughout and bonded to the nonwoven construction with a durable adhesive.</p> |
| Packaged Quantity | 5 / Carton |
3M White Super Polish Pads – 5/Carton – Round x 20″ Diameter – Polishing, Floor, Buffing, Scrubbing – Wood Floor – 175 rpm to 600 rpm Speed Supported – Textured, Adhesive, Durable, Scuff Mark Remover, Heel Mark Remover – Polyester Fiber – White
Additional information
| Brand | 3M |
|---|---|
| Product Type | Cleaning Pad |
| Pad Diameter | 20" |
| Floor Type | Wood |
| Pad Shape | Round |
| Minimum Speed Supported | 175 rpm |
| Maximum Speed Supported | 600 rpm |
| Product Color | White |
| Product Material | Polyester Fiber |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | 3M |
| Features | Heel Mark Remover |
| Manufacturer | 3M |
| Product Name | White Super Polish Pads |
| Application/Usage | Scrubbing |
| Manufacturer Part Number | 8484 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Super Polish Pads are designed for buffing very soft finishes or for polishing soft waxes on wood floors. 20" diameter, white buffing pads remove scuffs and black heel marks and enhance floor appearance. Each removes light soil and other contaminants. Use with rotary or automatic equipment for spray cleaning or dry buffing with low speeds from 175 to 600 rpm. Super Polish Pads 4100 are designed for light scrubbing. Each cleans without dulling the floor finish. Polyester fibers offer an open, textured nonwoven construction. Polishing particles are dispersed throughout and bonded to the nonwoven construction with a durable adhesive.</p> |
| Packaged Quantity | 5 / Carton |
3M White Super Polish Pads – 5/Carton – Round x 27″ Diameter x 1″ Thickness – Polishing, Buffing, Scrubbing, Cleaning – Wood Floor – 175 rpm to 600 rpm Speed Supported – Scuff Mark Remover, Heel Mark Remover, Textured, Adhesive, Washable, Reusable – Polyester Fiber – White
Additional information
| Brand | 3M |
|---|---|
| Product Type | Cleaning Pad |
| Pad Diameter | 27" |
| Floor Type | Wood |
| Pad Shape | Round |
| Pad Thickness | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Minimum Speed Supported | 175 rpm |
| Maximum Speed Supported | 600 rpm |
| Product Color | White |
| Product Material | Polyester Fiber |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | 3M |
| Features | Reusable |
| Manufacturer | 3M |
| Product Name | White Super Polish Pads |
| Application/Usage | Cleaning |
| Manufacturer Part Number | 20313 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Super Polish Pads are designed for buffing very soft finishes or for polishing soft waxes on wood floors. Buffing pads remove scuffs and black heel marks and enhance floor appearance. Each removes light soil and other contaminants. Use with rotary or automatic equipment for spray cleaning or dry buffing with low speeds from 175 to 600 rpm. Super Polish Pads 4100 are designed for light scrubbing. Each cleans without dulling the floor finish. Polyester fibers offer an open, textured nonwoven construction. Polishing particles are dispersed throughout and bonded to the nonwoven construction with a durable adhesive.</p> |
| Packaged Quantity | 5 / Carton |









