Genuine Joe Burnish Floor Pad – 5/Carton – Round x 17″ Diameter – Floor – 1200 rpm to 3000 rpm Speed Supported – Resin, Fiber – Blue
Additional information
| Brand | Genuine Joe |
|---|---|
| Product Type | Cleaning Pad |
| Pad Diameter | 17" |
| Pad Shape | Round |
| Minimum Speed Supported | 1200 rpm |
| Maximum Speed Supported | 3000 rpm |
| Product Color | Blue |
| Product Material | Fiber |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Product Name | Burnish Floor Pad |
| Application/Usage | Floor |
| Manufacturer Part Number | 18396 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>High-speed Burnishing Pads are designed to stand up to the high heat and strength required with machines operating at very high RPM. Finer denier fiber and softer resin allow pad to produce a very high-gloss finish. Pad performs well on soft-to-medium floor finishes. Use with machines operating at 1200 to 3000 RPM.</p> |
| Packaged Quantity | 5 / Carton |
| Additional Information | <p>UL Listed Certification</p> |
Genuine Joe Burnish Floor Pad – 5/Carton – Round x 17″ Diameter – Burnishing – 1200 rpm to 3000 rpm Speed Supported – Fiber – Beige
Additional information
| Brand | Genuine Joe |
|---|---|
| Product Type | Cleaning Pad |
| Pad Diameter | 17" |
| Pad Shape | Round |
| Minimum Speed Supported | 1200 rpm |
| Maximum Speed Supported | 3000 rpm |
| Product Color | Beige |
| Product Material | Fiber |
| Country Of Origin | Mexico |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Post Consumer Waste% | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Genuine Joe |
| Manufacturer | Genuine Joe |
| Product Name | Burnish Floor Pad |
| Application/Usage | Burnishing |
| Manufacturer Part Number | 18400 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>High-speed Burnishing Pads are designed to stand up to the high heat and strength required with machines operating at very high RPM. Finer denier fiber and softer resin allow pad to produce a very high-gloss finish. Pad performs well on soft-to-medium floor finishes. Use with machines operating at 1200 to 3000 RPM.</p> |
| Packaged Quantity | 5 / Carton |
| Additional Information | <p>UL Listed Certification</p> |









