3M Red Buffer Pad – 10/Carton – Rectangle – 14″ Width x 1″ Thickness – Buffing, Cleaning, Polishing, Scrubbing – Linoleum, Sheet Vinyl, Vinyl Composition Tile (VCT) Floor – 175 rpm to 600 rpm Speed Supported – Scuff Mark Remover, Textured, Durable, Heel Mark Remover, Clog Resistant, Scratch Remover, Dirt Remover – Polyester Fiber, Resin – Red
Additional information
| Brand | 3M |
|---|---|
| Product Type | Cleaning Pad |
| Pad Length | 24" |
| Pad Width | 14" |
| Environmental Certification | Green Seal |
| Floor Type | Vinyl Composition Tile (VCT) |
| Pad Shape | Rectangle |
| Pad Thickness | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Minimum Speed Supported | 175 rpm |
| Maximum Speed Supported | 600 rpm |
| Product Color | Red |
| Product Material | Resin |
| Country Of Origin | United States |
| Brand Name | 3M |
| Features | Dirt Remover |
| Manufacturer | 3M |
| Product Name | Red Buffer Pad |
| Application/Usage | Scrubbing |
| Manufacturer Part Number | 59065 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Buffer pads are specially designed for spray cleaning or dry buffing during floor maintenance. Use with rotary or automatic equipment with low speeds from 175 to 600 RPM. Each Red Buffer Pad 5100 cleans when damp and buffs when dry. Pads quickly clean and remove scuff marks while polishing floor to a high gloss. Polyester fibers offer an open, textured, nonwoven construction. Cleaning and polishing abrasive particles are dispersed throughout the nonwoven construction and bonded with a durable adhesive.</p> |
| Packaged Quantity | 10 / Carton |
3M Red Buffer Pad – 10/Carton – Rectangle – 14″ Width x 1″ Thickness – Buffing, Cleaning, Polishing, Scrubbing – Linoleum, Sheet Vinyl, Vinyl Composition Tile (VCT) Floor – 175 rpm to 600 rpm Speed Supported – Scuff Mark Remover, Textured, Durable, Heel Mark Remover, Clog Resistant, Scratch Remover, Dirt Remover – Polyester Fiber, Resin – Red
Additional information
| Brand | 3M |
|---|---|
| Product Type | Cleaning Pad |
| Pad Length | 24" |
| Pad Width | 14" |
| Environmental Certification | Green Seal |
| Floor Type | Vinyl Composition Tile (VCT) |
| Pad Shape | Rectangle |
| Pad Thickness | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Minimum Speed Supported | 175 rpm |
| Maximum Speed Supported | 600 rpm |
| Product Color | Red |
| Product Material | Resin |
| Country Of Origin | United States |
| Brand Name | 3M |
| Features | Dirt Remover |
| Manufacturer | 3M |
| Product Name | Red Buffer Pad |
| Application/Usage | Scrubbing |
| Manufacturer Part Number | 59065 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Buffer pads are specially designed for spray cleaning or dry buffing during floor maintenance. Use with rotary or automatic equipment with low speeds from 175 to 600 RPM. Each Red Buffer Pad 5100 cleans when damp and buffs when dry. Pads quickly clean and remove scuff marks while polishing floor to a high gloss. Polyester fibers offer an open, textured, nonwoven construction. Cleaning and polishing abrasive particles are dispersed throughout the nonwoven construction and bonded with a durable adhesive.</p> |
| Packaged Quantity | 10 / Carton |







