Dacasso Leather Square Coaster Set
- Brand: Dacasso Limited, Inc
- SKU: DACA3443
Login to View Prices
In stock
Dacasso Leather Square Coaster Set – Square – Chocolate Brown – Top Grain Leather – 1Each
Additional information
| Brand | Dacasso Limited, Inc |
|---|---|
| Product Type | Coaster |
| Product Color | Chocolate Brown |
| Product Material | Top Grain Leather |
| Country Of Origin | India |
| Shape | Square |
| Height | 4.6" |
| Width | 3.6" |
| Depth | 4.6" |
| Product Series | 1000 |
| Brand Name | Dacasso |
| Manufacturer | Dacasso Limited, Inc |
| Product Name | Leather Square Coaster Set |
| Manufacturer Part Number | A3443 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Chocolate Brown Leather Coaster Set features two separate compartments to organize the 10 square coasters. Top-grain leather adds professional style to any work space. The bottom is lined with soft velveteen to protect surfaces from scuffs and scratches. Versatile holder can hold either round or square coasters.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>Chocolate Brown Leather 10 Square Coaster Set with Holder</li> <li>10 x A3453 Coasters</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
Dacasso Leather Square Coaster Set
- Brand: Dacasso Limited, Inc
- SKU: DACA3481
Login to View Prices
In stock
Dacasso Leather Square Coaster Set – 4 Coaster of 4″ Length x 4″ Width – Square – Chocolate Brown – Top Grain Leather, Felt – 1Each
Additional information
| Brand | Dacasso Limited, Inc |
|---|---|
| Product Type | Coaster |
| Number Of Pad/Protector | 4 |
| Pad/Protector Length | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Pad/Protector Width | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Chocolate Brown |
| Product Material | Felt |
| Country Of Origin | India |
| Shape | Square |
| Recycled | No |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Dacasso |
| Manufacturer | Dacasso Limited, Inc |
| Product Name | Leather Square Coaster Set |
| Manufacturer Part Number | A3481 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Coaster set features square coasters with top-grain leather that's wrapped over the edges for greater durability. Included holder utilizes a partially open front to easily access your coasters while preventing them from sliding off. Smooth velveteen lining on the interior and bottom offers excellent protection where you need it most.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>4 x Coaster</li><li>Holder</li></ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
Dacasso Leather Square Coaster Set
- Brand: Dacasso Limited, Inc
- SKU: DACA1043
Login to View Prices
In stock
Dacasso Leather Square Coaster Set – Square – Black – Top Grain Leather – 1Each
Additional information
| Brand | Dacasso Limited, Inc |
|---|---|
| Product Type | Coaster |
| Product Color | Black |
| Product Material | Top Grain Leather |
| Country Of Origin | India |
| Shape | Square |
| Height | 4.6" |
| Width | 3.6" |
| Depth | 4.6" |
| Product Series | 1000 |
| Brand Name | Dacasso |
| Manufacturer | Dacasso Limited, Inc |
| Product Name | Leather Square Coaster Set |
| Manufacturer Part Number | A1043 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Chocolate Black Leather Coaster Set features two separate compartments to organize the 10 square coasters. Top-grain leather adds professional style to any work space. The bottom is lined with soft velveteen to protect surfaces from scuffs and scratches. Versatile holder can hold either round or square coasters.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>Black Leather 10 Square Coaster Set with Holder</li> <li>10 x A1053 Coasters</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
Dacasso Leather Square Coaster Set
- Brand: Dacasso Limited, Inc
- SKU: DACA1059
Login to View Prices
In stock
Dacasso Leather Square Coaster Set – Square – Black – Top Grain Leather – 1Each
Additional information
| Brand | Dacasso Limited, Inc |
|---|---|
| Product Type | Coaster |
| Product Color | Black |
| Product Material | Top Grain Leather |
| Country Of Origin | India |
| Shape | Square |
| Product Series | 1000 |
| Brand Name | Dacasso |
| Features | Wrapped Edge |
| Manufacturer | Dacasso Limited, Inc |
| Product Name | Leather Square Coaster Set |
| Manufacturer Part Number | A1059 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Top-Grain Leather Square Coaster Set with holder features multiple compartments to hold more than just coasters. Center compartments are perfect for small stationary items, including paper clips, pens, sticky notes and more. The interior compartments and bottom are lined with soft velveteen to prevent scuffs and scratches. Wrapped-edge design offers greater durability for lasting use. Coaster set includes eight square coasters.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 1 Year |

































