Ergodyne Proflex 7401 Coated Lightweight Winter Work Gloves – 12 Pairs
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 7401 Coated Lightweight Winter Work Gloves – 12 Pairs – Thermal Protection – Latex Coating – Medium Size – Orange – Lightweight, Breathable, Knitted, Comfortable, Elastic Wrist, Snug Fit, Machine Washable, Cut Resistant, Durable, Flexible, Secure Grip – For Handling Goods, Construction – 24 / Carton – 1.75″ Thickness – 10″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Medium |
| Glove Width | 2001-06-01T05:00:00.000Z |
| Glove Length | 2001-10-01T05:00:00.000Z |
| Glove Thickness | 1.75" |
| Product Color | Orange |
| Coating | Latex |
| Country Of Origin | China |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Secure Grip |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 7401 |
| Product Name | ProFlex 7401 Coated Lightweight Winter Work Gloves – 12 Pairs |
| Product Line | ProFlex |
| Protection Type | Thermal |
| Application/Usage | Construction |
| Manufacturer Part Number | 17623 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Made with brushed, acrylic-fleece liner (10 grams), these 7401 Winter Work Gloves provide comfort and warmth in cold weather. Outer material and latex-coated palm are lightweight yet durable enough to grip equipment. Gloves are uniquely designed not to compromise dexterity while continuously providing warmth. Elastic wrist comfortably molds to your skin without constant readjustment or hindering mobility. Wear these thermal gloves in dry, cool and cold environments while handling tools. Gloves are tested and approved to prevent hands from minor cuts. Machine-wash gloves to wear the next day.</p> |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
Ergodyne Proflex 7401 Coated Lightweight Winter Work Gloves – 12 Pairs
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 7401 Coated Lightweight Winter Work Gloves – 12 Pairs – Thermal Protection – Latex Coating – Large Size – Orange – Lightweight, Breathable, Knitted, Comfortable, Elastic Wrist, Snug Fit, Machine Washable, Cut Resistant, Durable, Flexible, Secure Grip – For Handling Goods, Construction – 24 / Carton – 1.75″ Thickness – 10.50″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Large |
| Glove Width | 6.25" |
| Glove Length | 10.50" |
| Glove Thickness | 1.75" |
| Product Color | Orange |
| Coating | Latex |
| Country Of Origin | China |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Secure Grip |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 7401 |
| Product Name | ProFlex 7401 Coated Lightweight Winter Work Gloves – 12 Pairs |
| Product Line | ProFlex |
| Protection Type | Thermal |
| Application/Usage | Construction |
| Manufacturer Part Number | 17624 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Made with brushed, acrylic-fleece liner (10 grams), these 7401 Winter Work Gloves provide comfort and warmth in cold weather. Outer material and latex-coated palm are lightweight yet durable enough to grip equipment. Gloves are uniquely designed not to compromise dexterity while continuously providing warmth. Elastic wrist comfortably molds to your skin without constant readjustment or hindering mobility. Wear these thermal gloves in dry, cool and cold environments while handling tools. Gloves are tested and approved to prevent hands from minor cuts. Machine-wash gloves to wear the next day.</p> |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
Ergodyne Proflex 7401 Coated Lightweight Winter Work Gloves – 12 Pairs
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 7401 Coated Lightweight Winter Work Gloves – 12 Pairs – Thermal Protection – Latex Coating – Extra Large Size – Orange – Lightweight, Breathable, Knitted, Comfortable, Elastic Wrist, Snug Fit, Machine Washable, Cut Resistant, Durable, Flexible, Secure Grip – For Handling Goods, Construction – 24 / Carton – 2″ Thickness – 11″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Extra Large |
| Glove Width | 6.25" |
| Glove Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Glove Thickness | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Orange |
| Coating | Latex |
| Country Of Origin | China |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Secure Grip |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 7401 |
| Product Name | ProFlex 7401 Coated Lightweight Winter Work Gloves – 12 Pairs |
| Product Line | ProFlex |
| Protection Type | Thermal |
| Application/Usage | Construction |
| Manufacturer Part Number | 17625 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Made with brushed, acrylic-fleece liner (10 grams), these 7401 Winter Work Gloves provide comfort and warmth in cold weather. Outer material and latex-coated palm are lightweight yet durable enough to grip equipment. Gloves are uniquely designed not to compromise dexterity while continuously providing warmth. Elastic wrist comfortably molds to your skin without constant readjustment or hindering mobility. Wear these thermal gloves in dry, cool and cold environments while handling tools. Gloves are tested and approved to prevent hands from minor cuts. Machine-wash gloves to wear the next day.</p> |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |
Ergodyne Proflex 7401 Coated Lightweight Winter Work Gloves – 12 Pairs
Login to View Prices
Ergodyne ProFlex 7401 Coated Lightweight Winter Work Gloves – 12 Pairs – Thermal Protection – Latex Coating – XXL Size – Orange – Lightweight, Breathable, Knitted, Comfortable, Elastic Wrist, Snug Fit, Machine Washable, Cut Resistant, Durable, Flexible, Secure Grip – For Handling Goods, Construction – 24 / Carton – 2″ Thickness – 11″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | XXL |
| Glove Width | 6.25" |
| Glove Length | 2001-11-01T06:00:00.000Z |
| Glove Thickness | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Orange |
| Coating | Latex |
| Country Of Origin | China |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Secure Grip |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 7401 |
| Product Name | ProFlex 7401 Coated Lightweight Winter Work Gloves – 12 Pairs |
| Product Line | ProFlex |
| Protection Type | Thermal |
| Application/Usage | Construction |
| Manufacturer Part Number | 17626 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Made with brushed, acrylic-fleece liner (10 grams), these 7401 Winter Work Gloves provide comfort and warmth in cold weather. Outer material and latex-coated palm are lightweight yet durable enough to grip equipment. Gloves are uniquely designed not to compromise dexterity while continuously providing warmth. Elastic wrist comfortably molds to your skin without constant readjustment or hindering mobility. Wear these thermal gloves in dry, cool and cold environments while handling tools. Gloves are tested and approved to prevent hands from minor cuts. Machine-wash gloves to wear the next day.</p> |
| Packaged Quantity | 24 / Carton |

















