Ergodyne ProFlex 710CR Cut-Resistant Trades Gloves – Small Size – Gray – Cut Resistant, Durable Grip, Reinforced Thumb, Reinforced Fingertip, Flexible, Comfortable, Knitted, Secure Fit, Molded, Hook & Loop Closure, Pull-on Tab, … – 1 – 2.50″ Thickness – 12.50″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Small |
| Glove Width | 4.50" |
| Glove Length | 12.50" |
| Glove Thickness | 2.50" |
| Product Color | Gray |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Heavy Duty |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 710CR |
| Product Name | ProFlex 710CR Cut-Resistant Trades Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Manufacturer Part Number | 17122 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your hands protected while working or enjoying recreational activities by wearing 710CR Cut-Resistant Gloves. They are made with Tena-Grip padding reinforcements on palm and fingers to grip dry or wet materials. ANSI A4-approved, cut-resistant material provides protection from sharp objects. Padded palm and Armortex backing prevent cuts and add additional layers of safety. Neoprene knuckle pad covers the back of your hand for extra safety. Technical, hex-stretch knit is not bulky or stiff, allowing full hand and finger mobility and dexterity. Hook-and-loop closure provides easy on/off movement by simply pulling the tab. Personalize your gloves by writing your name on the ID space along the hook-and-loop closure. Use these multipurpose gloves for heavy-duty cut protection for a variety of tasks. Machine-wash gloves cold to protect material longevity.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
Ergodyne ProFlex 710CR Cut-Resistant Trades Gloves – Extra Large Size – Gray – Cut Resistant, Durable Grip, Reinforced Thumb, Reinforced Fingertip, Flexible, Comfortable, Knitted, Secure Fit, Molded, Hook & Loop Closure, Pull-on Tab, … – 1 – 2.50″ Thickness – 13.75″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | Extra Large |
| Glove Width | 4.75" |
| Glove Length | 13.75" |
| Glove Thickness | 2.50" |
| Product Color | Gray |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Heavy Duty |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 710CR |
| Product Name | ProFlex 710CR Cut-Resistant Trades Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Manufacturer Part Number | 17125 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your hands protected while working or enjoying recreational activities by wearing 710CR Cut-Resistant Gloves. They are made with Tena-Grip padding reinforcements on palm and fingers to grip dry or wet materials. ANSI A4-approved, cut-resistant material provides protection from sharp objects. Padded palm and Armortex backing prevent cuts and add additional layers of safety. Neoprene knuckle pad covers the back of your hand for extra safety. Technical, hex-stretch knit is not bulky or stiff, allowing full hand and finger mobility and dexterity. Hook-and-loop closure provides easy on/off movement by simply pulling the tab. Personalize your gloves by writing your name on the ID space along the hook-and-loop closure. Use these multipurpose gloves for heavy-duty cut protection for a variety of tasks. Machine-wash gloves cold to protect material longevity.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
Ergodyne ProFlex 710CR Cut-Resistant Trades Gloves – XXL Size – Gray – Cut Resistant, Durable Grip, Reinforced Thumb, Reinforced Fingertip, Flexible, Comfortable, Knitted, Secure Fit, Molded, Hook & Loop Closure, Pull-on Tab, … – 1 – 2.50″ Thickness – 14″ Glove Length
Additional information
| Brand | Tenacious Holdings, Inc |
|---|---|
| Product Type | Work Gloves |
| Size Standard | XXL |
| Glove Width | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Glove Length | 14" |
| Glove Thickness | 2.50" |
| Product Color | Gray |
| Country Of Origin | Indonesia |
| Brand Name | Ergodyne |
| Features | Heavy Duty |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Product Model | 710CR |
| Product Name | ProFlex 710CR Cut-Resistant Trades Gloves |
| Product Line | ProFlex |
| Manufacturer Part Number | 17126 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep your hands protected while working or enjoying recreational activities by wearing 710CR Cut-Resistant Gloves. They are made with Tena-Grip padding reinforcements on palm and fingers to grip dry or wet materials. ANSI A4-approved, cut-resistant material provides protection from sharp objects. Padded palm and Armortex backing prevent cuts and add additional layers of safety. Neoprene knuckle pad covers the back of your hand for extra safety. Technical, hex-stretch knit is not bulky or stiff, allowing full hand and finger mobility and dexterity. Hook-and-loop closure provides easy on/off movement by simply pulling the tab. Personalize your gloves by writing your name on the ID space along the hook-and-loop closure. Use these multipurpose gloves for heavy-duty cut protection for a variety of tasks. Machine-wash gloves cold to protect material longevity.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |















