Lenovo ThinkCentre M75q Gen 2 11JN002PUS Desktop Computer – AMD Ryzen 5 PRO 5650GE Hexa-core (6 Core) 3.40 GHz – 8 GB RAM DDR4 SDRAM – 256 GB NVMe M.2 PCI Express PCI Express NVMe SSD – Tiny – Black
Login to View Prices
POWERED FOR PRODUCTIVITY, ROCK-SOLID RELIABILITY
Whether you run a small business or the IT department of a massive enterprise, you can have confidence in these desktop PCs’ reliability, ease of use, and productivity-not to mention their green appeal. Choose from multiple form factors, then let these business systems do the rest.
- Is easily upgradeable, provides easy access into the internal hardware
- Ryzen 5 PRO 3.40 ghz processor for performing computational tasks effectively
- It’s windows 11 pro operating system offers powerful platform to efficiently run routine applications
- 256 GB SSD keeps your running programs active while your computer resumes from suspension in seconds
- With no instantly access your favorite music, movies, data or other content on the discs
- AMD Radeon Graphics shared graphic card for watching HD videos, editing pictures, and complex office applications
- 8 GB DDR4 SDRAM memory is ready to run powerful programs with efficient multitasking
- Lets you conveniently connect to the wireless LAN to offer maximum productivity
- Security Slot feature for better reliance and usability
- Tiny form factor for added reliability and dependability
Additional information
| Weight | 2.7600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.70 × 7.00 × 0.70 in |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Operating System Language | English |
| Operating System Architectu | 64-bit |
| Chipset Manufacturer | AMD |
| Features | Security Slot |
| Total Solid State Drive Cap | 256 GB |
| Graphics Controller Model | Radeon Graphics |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Processor Manufacturer | AMD |
| Graphics Controller Manufac | AMD |
| Operating System Platform | Windows |
| Graphics Memory Accessibili | Shared |
| Bluetooth | Yes |
| Processor Speed | 3.40 GHz |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Por | 1 |
| Product Series | M75q Gen 2 |
| Form Factor | Tiny |
| Processor Model | 5650GE |
| Memory Configuration | 1 x 8GB |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Standard Memory | 8 GB |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Por | 2 |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Number of USB 2.0 Ports (Re | 2 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Wireless LAN | Yes |
| Optical Drive Type | No |
| Maximum Turbo Speed | 4.40 GHz |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Manufacturer Website Addres | |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| HDMI | Yes |
| Chipset Model | PRO 500 chipset |
| USB Type-C Detail | 1x USB-C 3.2 Gen 1 |
| Solid State Drive Configura | 256GB |
| Product Model | 11JN002PUS |
| Package Contents | <li>ThinkCentre M75q Gen 2 11JN002PUS Desktop Computer</li> <li>USB Traditional Keyboard</li> <li>USB Calliope Mouse</li> <li>Stand</li> <li>AC Adapter</li> |
| Keyboard Localization | English |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Processor Type | Ryzen 5 PRO |
| Energy Star | Yes |
| Maximum Power Supply Wattag | 65 W |
| SSD Form Factor | NVMe M.2 PCI Express |
| Product Type | Desktop Computer |
| Product Line | ThinkCentre |
| USB Type-C | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Product Color | Black |
| UPC | 0 |
| MPN | 11JN002PUS |
| Brand | Lenovo |


















Reviews
There are no reviews yet.