Dell OptiPlex 7000 7020 Desktop Computer – Intel Core i5 14th Gen i5-14500 – 16 GB – 512 GB SSD – Small Form Factor
Login to View Prices
Built to create the perfect balance
Balance compact size and powerful performance in a desk-friendly design.
- With more hardware, desktop computer offers fast and more reliably efficient performance
- Intel Core i5 2.60 GHz processor provides you the solid performance to watch videos, play games, and on the same node its adaptability makes you more productive
- Windows 11 Pro OS makes you more productive and creative
- 512 GB SSD is enough to store your favorite songs, movies, pictures, and essential documents
- Intel UHD Graphics 770 shared graphic card for lag-free and smooth performance
- 16 GB of memory to get a remarkable gaming experience
- Lets you conveniently connect to the wireless LAN to offer maximum productivity
- Security Slot feature for maximum productivity with added dependability
- Small Form Factor form factor for added reliability and dependability
- Bluetooth provides an energy efficient data transfer solution with maximum productivity
Additional information
| Weight | 12.3900 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.50 × 3.70 × 11.40 in |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 |
| Product Model | 7020 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Por | 3 |
| Processor Generation | 14th Gen |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Features | Security Slot |
| Drive Type | SSD |
| Processor Type | Core i5 |
| Operating System Platform | Windows |
| Graphics Memory Accessibili | Shared |
| Bluetooth | Yes |
| Operating System Language | English/Spanish/French/Brazilian Portuguese |
| Standard Memory | 16 GB |
| Country of Origin | Mexico |
| Product Series | 7000 |
| Processor Threads | 20 |
| Maximum Power Supply Wattag | 260 W |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Product Line | OptiPlex |
| Number of USB 2.0 Ports (Re | 2 |
| Processor Model | i5-14500 |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Silver (EPEAT Silver),ENERGY STAR 8.0,TCO Certified 9.0 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Wireless LAN | Yes |
| Graphics Controller Manufac | Intel |
| Number of USB 2.0 Ports (Fr | 2 |
| Total Solid State Drive Cap | 512 GB |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics 770 |
| TCO Certified | Yes |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Number of USB 3.2 Gen 2x2 T | 1 |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Por | 2 |
| Processor Speed | 2.60 GHz |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| Total Number of USB Ports | 10 |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Additional Warranty Informa | 3Y Basic Onsite Service after remote diagnosis with Hardware-Only Support-Disti SnS <br /> <p><br /></p> |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Energy Star | Yes |
| Manufacturer | Dell Technologies |
| Manufacturer Website Addres | |
| Memory Configuration | 2 x 8GB |
| Package Contents | <ul><li> OptiPlex Small Form Factor (Plus 7020)</li><li> Quick Start Guide</li><li> System Power Cord (US)</li><li> Safety/Environment And Regulatory Guide (English/French Multi-language)</li><li> Wireless Mouse</li><li> Wireless Keyboard</li><li> USB Reciever</li><li> Shipping Material</li></ul> |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Product Type | Desktop Computer |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| UPC | 0 |
| MPN | 3YXVT |
| Brand | Dell |



















Reviews
There are no reviews yet.