Kingston 32GB DDR4 SDRAM Memory Module – For Server – 32 GB – DDR4-3200/PC4-25600 DDR4 SDRAM – 3200 MHz – CL22 – 1.20 V – ECC/Parity – Registered – 288-pin – DIMM – Lifetime Warranty
- Allow convenient and fast access to the stored information your computer is actively using for maximum efficiency
- Up to 3200 MHz speed with CL22 latency for smooth computer performance
- Whether you are playing games, using heavy loaded OS or video editing software, the 32 GB of memory will make them run in a flash
- 288-pin DDR4 SDRAM interface multiplexes 2-bit data from memory cell and I/O buses to minimize processor idle time and enhance your computer’s performance
- 288-pin for optimal performance and maximum reliability
- CL22 CAS latency for faster, dependable clock cycles which allows quick access and retrieval of data and information
- Server device support for your RAM Module to allow enhanced system performance and reliable memory solution
- DIMM form factor with 288-pin and 32 GB memory size for enhanced performance and speed to allow maximum usability
- Registered signal processing provides increased processing power to allow maximum productivity
Additional information
| Dimensions | 1.20 in |
|---|---|
| Memory Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Number of Pins | 288-pin |
| CAS Latency | CL22 |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| Memory Standard | DDR4-3200/PC4-25600 |
| Signal Processing | Registered |
| Error Checking | ECC/Parity |
| Length | 5.3" |
| Device Supported | Server |
| Environmental Certification | Hazard Assessment of Perfluorooctane Sulfonate (PFOS) |
| Country of Origin | Taiwan |
| Manufacturer | Kingston Technology Company |
| Product Type | RAM Module |
| Manufacturer Website Addres | |
| Form Factor | DIMM |
| Memory Voltage | 1.20 V |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Environmentally Friendly | Yes |
| UPC | 0 |
| MPN | KSM32RD4/32HDR |
| Brand | Kingston |












Reviews
There are no reviews yet.