These zipper bags are perfect for storing, portioning and packaging foods. Functional packaging design allows for smooth flat pack dispensing.
Additional information
| Weight | 5.3000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.88 × 5.63 × 7.49 in |
| Bag Size Type | Quart |
| Capacity (Volume) | 32 oz |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Bag Labeling Details | White Write-On Label |
| Color(s) | Clear |
| Food-Handling Use Scenario | General Food Storage |
| Bag Labeling Indicator | Yes |
| Material(s) | Linear Low-Density Polyethylene (LDPE) |
| Compliance Standards | FDA Approved for Food Contact |
| Color Family | Clear |
| Grade | Light-Duty |
| Bag Closure Type | Smooth Zipper |
| Bag Material Type | Plastic |
| Bag Handle Indicator | No |
| Global Product Type | Consumer Slider/Zip Food-Storage Bags |
| Commercial/Consumer Use | Consumer Use |
| Height | 7.99" |
| Width | 7" |
| Bag Closure Details | Double Zipper |
| Thickness | 1.73 mil |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 072288125096 |
| MPN | ZBQ78 |
| Brand | AmerCareRoyal® |











Reviews
There are no reviews yet.