Zebra ZT620 Industrial Direct Thermal/Thermal Transfer Printer – Monochrome – Label Print – USB – Serial – Bluetooth
Login to View Prices
31 in stock
SKU:
IMS2DK440
Categories: Label/Receipt Printers, Printers
High-Performance Label Printing
The next advancement in high-performance industrial label printing has arrived. Whether you’re trying to keep up with high-volume demands or looking for ways to advance your business technology portfolio, the ZT620 prints 6-inches wide (168 mm) and 12 inches (305 mm) per second – to have you covered.
- A smart choice for carrying out high volume label printing in multiple areas with reduced cost of ownership
- 300 maximum print resolution (dpi) for your convenience and easy usage
- The printer is capable of printing sharp and detailed monochrome documents quickly
- Delivers high-speed, hassle-free labeling solution for your business needs
- Optimize your workflows by sharing the resources of the printer via Ethernet connectivity
- 7.01″ maximum label width for your convenience and feasible usability
- Supports black mark media type for better reliance and maximum usability
- Direct Thermal/Thermal Transfer Printer with industrial application/usage provides maximum usability with better reliance
- Comes with 1 GB standard memory to make you productive with the direct thermal/thermal transfer printer?s smooth performance
Additional information
| Weight | 57.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.90 × 13.40 × 15.60 in |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Maximum Print Resolution (d | 300 |
| Bluetooth | Yes |
| Application/Usage | Industrial |
| Product Type | Direct Thermal/Thermal Transfer Printer |
| Recommended Use | Label Print |
| Serial Port | Yes |
| USB | Yes |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Standard Memory | 1 GB |
| Product Series | ZT600 |
| Media Type | Black Mark,Notch,Continuous Label,Die-cut Label |
| Maximum Print Length | 100" |
| Power Source | AC Supply |
| Ethernet | Yes |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Maximum Mono Print Speed | 12.01 in/s |
| Maximum Roll Diameter | 7.99" |
| Maximum Print Width | 6.61" |
| Energy Star | Yes |
| Maximum Label Width | 7.01" |
| Product Model | ZT620 |
| UPC | 0 |
| MPN | ZT62063-T010100Z |
| Brand | Zebra |
Be the first to review “Zebra ZT620 Industrial Direct Thermal/Thermal Transfer Printer – Monochrome – Label Print – USB – Serial – Bluetooth” Cancel reply













Reviews
There are no reviews yet.