Zebra Wristband Polypropylene 1 x 11in Direct Thermal Zebra Z-Band Direct HC100
Login to View Prices
Wristband, Polypropylene, 1x11in (25.4×279.4mm); Direct thermal, Z-Band Direct, Adhesive closure, Cartridge, 200/roll, 6/box,
- Ideal for patient identification in healthcare facilities
- Options for color coding. The 1″ adult wristbands are available with red, blue, green, yellow, pink or orange stripes.
- Image is up to 4x more durable to hand sanitizers than the leading competitor
- Latex-free. Silver antimicrobial coating that protects the wristband from degradation.
- Features a classic shape that is most commonly used in the market.
- Can be used for a wide range of labeling purposes
- Comes in white color to match your style and theme
- Comes in rectangle shape for a sophisticated and trendy look and usage
- Made with durable material
- Label works with direct thermal printer
- Designed to provide excellent adhesive solution for your applications
- Tamper Evident feature for maximum efficiency and convenience
Additional information
| Label Width | 1" |
|---|---|
| Adhesive Type | Permanent |
| Packaged Quantity | 6 / Box |
| Manufacturer Website Addres | |
| Product Type | Multipurpose Label |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Label Length | 11" |
| Product Line | Z-Band Direct |
| Number of Labels per Roll | 200 |
| Product Color | White |
| Product Material | Polypropylene,Synthetic |
| Features | Tamper Evident,Adhesive Closure,Latex-free,Scannable,Perforated,Antimicrobial,Lightweight |
| Compatibility | <b>Zebra Desktop Printers:</b><br /> <ul> <li>HC100</li> <li>ZD510-HC</li> </ul> |
| Shape | Rectangle |
| Print Technology | Direct Thermal |
| UPC | 783555015315 |
| MPN | 10006995K |
| Brand | Zebra |
















Reviews
There are no reviews yet.