Zebra Label Polypropylene 4 x 6in Thermal Transfer Zebra PolyPro 3000T 1 in core
Login to View Prices
Thermal transfer matte polypropylene label with a permanent acrylic adhesive. Provides 1-2 year outdoor durability, resistance to scratching and smearing, and some flexibility for labeling curved surfaces.
- Can be used for a wide range of labeling purposes
- Comes in white color to match your style and theme
- Made with a high quality Polypropylene
- Compatible with thermal transfer printer
- Permanent adhesion is ideal to stand up for frequent use
- Scratch Resistant feature for maximum productivity with added dependability
Additional information
| Adhesive Type | Permanent |
|---|---|
| Label Width | 4" |
| Label Length | 6" |
| Features | Scratch Resistant,Smear Resistant,Durable,Perforated |
| Product Material | Polypropylene,Acrylic |
| Finishing | Matte |
| Manufacturer Website Addres | |
| Product Series | 3000T |
| Number of Labels per Roll | 390 |
| Product Type | Multipurpose Label |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Packaged Quantity | 4 / Roll |
| Core Diameter | 1" |
| Product Color | White |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Country of Origin | United States |
| Compatibility | <p><b>Zebra Printer(s):</b></p><ul><li>2746e</li><li>R2844-Z</li><li>R402</li><li>TLP2844</li><li>TLP2844-Z</li><li>TLP3742</li><li>TLP3842</li><li>TLP3844-Z</li><li>GX420T</li><li>GK420T</li><li>GX430T</li></ul> |
| UPC | 0 |
| MPN | 18926 |
| Brand | Zebra |












Reviews
There are no reviews yet.