Premium, coated, direct thermal paper label with a high-tack permanent acrylic adhesive specifically designed to adhere to small, curved surfaces.
- Ideal for long-life label applications
- Comes in white color to offer a more classy and stylish look with maximum usage convenience
- Comes in rectangle shape for a sophisticated and trendy look and usage
- Made with durable material
- Label works with direct thermal printer
- Permanent adhesion is ideal to stand up for frequent use
- Perforated feature for better reliance and usability
Additional information
| Adhesive Type | Permanent |
|---|---|
| Product Type | Medical Label |
| Shape | Rectangle |
| Label Width | 2" |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Core Diameter | 3/4" |
| Packaged Quantity | 12 / Carton |
| Label Length | 2 3/16" |
| Manufacturer Website Addres | |
| Product Material | Paper |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Number of Labels per Roll | 200 |
| Product Color | White |
| Features | Perforated |
| Product Series | 8000D |
| UPC | 0 |
| MPN | 10015775 |
| Brand | Zebra |












Reviews
There are no reviews yet.