The White Pad Driver provides a buffer between the scrubber machine and floor pad and acts as a holding pad for floor pads without a center hole. It is compatible with both circular and rectangular machines, with maximum speeds of 320 RPM.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 4.4800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.12 × 5.31 × 28.56 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| For Use With | Rotating Machines |
| Size | 14" x 28" |
| Ship Class Code | B |
| Material(s) | Polyester Fiber |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Global Product Type | Cleaning/Waxing Floor Machine Driver Blocks |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 00000000000000 |
| MPN | 42131428 |
| Brand | Americo® |












Reviews
There are no reviews yet.