Diversey Whistle Plus Cleaner & Degreaser
Login to View Prices
Diversey Whistle Plus Cleaner & Degreaser
Diversey Whistle Plus Cleaner & Degreaser – Ready-To-Use – 32 fl oz (1 quart) – 8 / Carton – Rinse-free, Heavy Duty – Purple
Additional information
| Weight | 19.6430 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.75 × 10.00 × 11.63 in |
| Dirt Types | Tobacco Stains |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Application | Multipurpose Cleaner |
| Scent | Citrus |
| Applicable Material | Woodwork |
| Global Product Type | Multipurpose Cleaners |
| Product Packaging | Spray Bottle |
| Volume Capacity | 32 oz |
| Ship Class Code | B |
| Chemical Compound | Benzyl Alcohol |
| Physical Form | Liquid |
| Compliance Standards | NSF |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 807174540567 |
| MPN | CBD540564 |
| Brand | Diversey™ |
| product-type | Multipurpose Cleaner & Degreaser |
| cleaner-volume | 32 fl oz (1 quart) |
| product-color | Purple |
| color-family | Purple |
| country-of-origin | United States |
| recycled | No |
| assembly-required | No |
| cleaner-type | Ready-To-Use |
| certifications-standards | NSF |
| brand-name | Diversey |
| features | Heavy Duty |
| manufacturer | Diversey, Inc |
| product-name | Whistle Plus Cleaner & Degreaser |
| product-line | Whistle |
| manufacturer-part-number | CBD540564 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>Whistle Plus Multipurpose Cleaner/Degreaser features a heavy-duty formula for outstanding performance on a wide variety of hard surfaces. Easy-to-use design requires you to simply spray on and wipe off dirt, grease and grime without any rinsing required. NSF certified cleaner/degreaser is perfect for countertops, sinks, walls, bathtubs, glazed ceramic tiles, doors, appliances, vinyl upholstery and other washable indoor and outdoor hard surfaces. It can be used to clean virtually any washable hard surface except glass, aluminum and water-based paint.</p> |
| packaged-quantity | 8 / Carton |
| recommended-use | Grime Remover |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.