Wet Wipes, 11.5 x 24, White/Pink, 200/Carton
Login to View Prices
502 in stock
SKU:
CHI8507
Categories: Cleaning Tools, Janitorial & Sanitation
General-purpose towels are designed for use with water-based liquids. Nonwoven, low-lint material allows you to use towels on most surfaces. Rinse-and-reuse design.
Additional information
| Weight | 3.7000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.40 × 13.20 × 7.20 in |
| Application | General Purpose |
| Scent | Unscented |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Material(s) | Rayon |
| Width | 11.5" |
| Product Packaging | Carton |
| Ship Class Code | C |
| Towel/Wipe Type | Dry Wipes |
| Number of Towels/Wipes Per | 200 |
| Special Features | Diamond-Pattern Design |
| Color(s) | White/Pink |
| Number of Plies | 1 |
| Global Product Type | Washable Cleaning Cloths |
| Length | 24" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 073513850707 |
| MPN | 8507 |
| Brand | Chix® |
Be the first to review “Wet Wipes, 11.5 x 24, White/Pink, 200/Carton” Cancel reply











Reviews
There are no reviews yet.