Westcott All Purpose 8″ Scissors – 3.50″ Cutting Length – 8″ Overall Length – Left/Right – Stainless Steel – Pointed Tip – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Acme United Corporation |
|---|---|
| Product Type | Scissors |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Handle Orientation | Left/Right |
| Handle Material | Plastic |
| Handle Color | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | China |
| Cutting Length | 3.50" |
| Tip | Pointed |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Westcott |
| Length | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Acme United Corporation |
| Product Name | All Purpose 8" Scissors |
| Manufacturer Part Number | 13135 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep these all-purpose scissors on hand for the office, crafts and other general uses. Stainless steel blades are corrosion-resistant so the scissors will last longer. Durable, lightweight design is easy to use. Black plastic handles are straight and for left-handed and right-handed use.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |
Westcott All Purpose 8″ Scissors – 3.50″ Cutting Length – 8″ Overall Length – Left/Right – Stainless Steel – Pointed Tip – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Acme United Corporation |
|---|---|
| Product Type | Scissors |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Handle Orientation | Left/Right |
| Handle Material | Plastic |
| Handle Color | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | China |
| Cutting Length | 3.50" |
| Tip | Pointed |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Westcott |
| Length | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Acme United Corporation |
| Product Name | All Purpose 8" Scissors |
| Manufacturer Part Number | 13135 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Keep these all-purpose scissors on hand for the office, crafts and other general uses. Stainless steel blades are corrosion-resistant so the scissors will last longer. Durable, lightweight design is easy to use. Black plastic handles are straight and for left-handed and right-handed use.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |













