OttLite Adapt LED Desk Lamp
Login to View Prices
OttLite Adapt LED Desk Lamp
OttLite Adapt LED Desk Lamp – 22″ Height x 4″ Width – 14 W LED Bulb – Matte Black, Brushed Brass – Adjustable Brightness, Touch-activated, USB Charging, Adjustable Shade, Adjustable Height, Energy Saving, ClearSun LED, Locking Joint – 410 lm Lumens – Metal – Desk Mountable, Table Top – Black – for Smartphone, Tablet, Desk, Table
Additional information
| Weight | 7.3200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.60 × 7.48 × 12.99 in |
| Depth | 6" |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Base Color | Black |
| Light Type | LED |
| Plug Type | Type A |
| Bulb Included | Yes |
| Global Product Type | Desk & Task Lamps |
| Base Diameter | 6" |
| Switch Type | Touch |
| Compliance Standards | CSA Certified |
| Bulb Wattage | 14" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 761712016818 |
| MPN | CS01B19-SHPR |
| Brand | OttLite® |
| product-type | Desk Lamp |
| maximum-bulb-tube-power | 14 W |
| product-color | Black |
| color-family | Black |
| product-material | Metal |
| country-of-origin | Switzerland |
| assembly-required | No |
| light-output | 410 lm |
| bulb-tube-type | LED |
| height | 22" |
| width | 4" |
| brand-name | OttLite |
| features | Locking Joint |
| product-name | Adapt LED Desk Lamp |
| mount-type | Table Top |
| power-consumption | 14 W |
| product-line | Wellness |
| application-usage | Table |
| finishing | Brushed Brass |
| manufacturer-part-number | CS01B19SHPR |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>With bold brushed brass accents and matte black finish, the Adapt LED Desk Lamp makes being stylish a healthy decision. That's because this lamp features OttLite ClearSun LED technology that is proven to reduce eyestrain by up to 51 percent. This exclusive LED comes as close to the sun's spectral output as you can get, helping you see details with incredible clarity and comfort. You can also select from two other color temperatures and three brightness levels with the touch-sensitive button. Memory feature remembers your last setting for color temp. The metal lamp also offers two locking joints to direct illumination and a USB port to fully charge your smartphones and tablets. Energy-efficient LED is rated to last up to 40,000 hours.</p> |
| packaged-quantity | 1 Each |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.