WD Purple WD85PURZ 8 TB Hard Drive – 3.5″ Internal – SATA (SATA/600) – Conventional Magnetic Recording (CMR) Method
Login to View Prices
WD Purple®, The Right Drive for Smart Video Surveillance
WD Purple® drives are designed to meet the challenges of 24×7 video surveillance recording. These drives are engineered specifically for surveillance to help withstand the elevated heat fluctuations and equipment vibrations within NVR environments. An average desktop drive is built to run for only short intervals, not the harsh 24/7 always-on environment of a high-definition surveillance system. With WD Purple drives, you get reliable, surveillance-class storage that’s tested for compatibility in a wide range of security systems. Exclusive WD AllFrame® technology helps reduce frame loss and improve overall video playback.
- Capacity up to 8TB
- Engineered for mainstream surveillance systems
- WD All Frame® technology delivers optimizations for write-intensive, low bit-rate, high stream-count workloads typical to mainstream surveillance applications
- Supports up to 180 TB/yr workload rate3
- Support for up to 16 bays7
- Tarnish-resistant components6
- 3-year limited warranty
Additional information
| Weight | 1.5800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.00 × 1.00 in |
| Drive Interface | SATA |
| Product Type | Hard Drive |
| Drive Type | Internal |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Product Model | WD85PURZ |
| Durability | Tarnish Resistant,Shock Proof |
| Product Line | Purple |
| Buffer | 256 MB |
| Storage Capacity | 8 TB |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Endurance (TBW) | 180 TB |
| Recording Technology | Conventional Magnetic Recording (CMR) |
| Environmental Certification | RoHS |
| Length | 5.8" |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Manufacturer Website Addres | |
| Form Factor | 3.5" |
| UPC | 718037889245 |
| MPN | WD85PURZ |
| Brand | WD |












Reviews
There are no reviews yet.