9 to 5 Seating Fabric High-Back Conference & Management – Black Top Grain Leather Seat – Black Top Grain Leather Back – High Back – 5-star Base – 1 Each
Additional information
| Weight | 45.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.60 × 7.90 × 7.30 in |
| Attribute2Name | GREENGUARD Gold |
| Seat Width | 20" |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Seat Depth | 19" |
| Attribute15Name | Black |
| Back Type | High Back |
| Attribute17Name | 20" |
| Attribute12Name | 16.50" |
| Attribute46Name | 46.70 lb |
| Attribute30Name | 24.5" |
| Attribute32Name | CAL TB 133 |
| Attribute35Name | Heavy Duty |
| Attribute37Name | 2380 |
| Attribute39Name | Bristol |
| Attribute22Name | Height Adjustment |
| Attribute31Name | 27.5" |
| Attribute13Name | 21.50" |
| Attribute23Name | Pneumatic |
| Attribute24Name | Yes |
| Attribute11Name | Black |
| Seat Style | Attribute7Value |
| Attribute14Name | Top Grain Leather |
| Attribute25Name | Cantilever |
| Attribute38Name | Fabric High-Back Conference & Management |
| Attribute41Name | 2380Y2A10L31 |
| Attribute33Name | 300 lb |
| Attribute43Name | <p>Bristol High Task Chair provides a classy, professional touch to any space with its leather-upholstered, ergonomic design. Highly resilient, molded foam with a detailed, upholstered treatment creates optimized comfort and seamless support for your workflow. Sit in a relaxed position using fixed, cantilever arms. Pneumatic-cylinder height adjustment lets you customize height for an enhanced experience. Chair also features a four-position tilt lock, side knob tension adjustment, 2:1 back-to-seat tilt ratio and 360-degree swivel. Five-star base with reinforced inner structure for durability provides smooth mobility. Chair is Greenguard certified to produce low chemical emissions. Maximum weight limit is 250 lb.</p> |
| Attribute20Name | Yes |
| Attribute36Name | 9 to 5 Seating |
| Attribute27Name | No |
| Attribute26Name | United States |
| Attribute29Name | 47" |
| Attribute16Name | 28" |
| Brand Name | 9 to 5 Seating |
| Base Shape | 5-star |
| Filling Material | Attribute8Value |
| Arm Color | Attribute18Value |
| Attribute1Name | Chair |
| Attribute3Name | 5 |
| Chair/Seat Type | Attribute9Value |
| Adjustable Seat | Attribute10Value |
| Attribute28Name | Yes |
| Manufacturer Website Addres | Attribute42Value |
| Attribute40Name | Office |
| Attribute44Name | 1 Each |
| Limited Warranty | Attribute45Value |
| UPC | #N/A |
| MPN | 201020CT |
| Brand | 9 to 5 Seating |















Reviews
There are no reviews yet.