WD-40 2000 Flushes Automatic Toilet Bowl Cleaner
Login to View Prices
33 in stock
HON – Espresso Fabric Seat – Mesh Back – Black Frame – 5-star Base – 1 Each
Additional information
| Weight | 45.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.60 × 7.90 × 7.30 in |
| Attribute17Name | 5-star |
| Lumbar Support | Attribute18Value |
| Attribute11Name | Espresso |
| Attribute36Name | ITLMKD1MC49B |
| Attribute32Name | HON |
| Attribute33Name | Reclined |
| Attribute28Name | 26" |
| Attribute29Name | 26.5" |
| Attribute23Name | Mexico |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Seat Width | 19" |
| Attribute3Name | Fabric |
| Adjustable Back | Attribute9Value |
| Adjustable Seat | Attribute8Value |
| Attribute20Name | Pneumatic |
| Seat Feature | Upholstered |
| Attribute30Name | Black |
| Attribute24Name | Yes |
| Attribute31Name | 300 lb |
| Adjustable Arm | Attribute10Value |
| Attribute2Name | 5 |
| Attribute16Name | 18" |
| Seat Depth | 18" |
| Attribute15Name | 26" |
| Attribute37Name | |
| Attribute22Name | Yes |
| Attribute39Name | 1 Each |
| Chair/Seat Type | Attribute7Value |
| Attribute14Name | Mesh |
| Attribute27Name | 40.5" |
| Attribute35Name | Ignition |
| Attribute12Name | 17" |
| Attribute13Name | 21" |
| Rolling | Yes |
| Manufacturer | The HON Company |
| Attribute38Name | No matter who you are, how you work or where you work, Ignition seating from HON fits. This mesh-back task chair delivers style, customizable control and advanced features. Breathable, four-way stretch mesh back cradles your spine with natural lumbar support and increases airflow. Synchro-tilt control mechanism with seat slider reclines the back and seat in the perfect ratio to give you a natural posture whether sitting upright or leaning back. Height-adjustable, width-adjustable arms and an adjustable lumbar support provide a custom fit. Other functions include pneumatic seat-height adjustment from 17" to 21" , 360-degree swivel, tilt tension and tilt lock. The 30" diameter five-star base is equipped with hard dual-wheel casters. Task chair also offers Espresso fabric upholstery on the cushioned seat and a black frame. 19" wide seat provides a usable seat depth from 16" to 18". Back size is 18" wide x 26" high. Weight capacity is 300 lb. |
| Attribute1Name | Chair |
| Attribute25Name | Yes |
| Attribute26Name | Yes |
| UPC | #N/A |
| MPN | 201020CT |
| Brand | The HON Company |














Reviews
There are no reviews yet.