Waterproof-Adhesive Medical Tape with Dispenser, Acrylic, 0.5″ x 15 ft, White
Login to View Prices
High-quality medical tape is ideal for first aid kits. Waterproof.Package Includes: (1) Dispenser
Additional information
| Weight | 0.0950 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.38 × 2.34 × 1.61 in |
| Footnote 2 | Core Size: 1" |
| Package Includes | (1) Dispenser |
| Product Compostability Indi | N |
| Footnote 1 | Color: White |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Global Product Type | Medical Tapes |
| Bandages Type | Tape |
| Ship Class Code | A |
| Special Features | With Dispenser |
| Width | 0.5" |
| Length | 15 ft |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 092265106856 |
| MPN | 730014 |
| Brand | First Aid Only™ |








Reviews
There are no reviews yet.