Waste Can Liners, 30 gal, 8 mic, 30″ x 36″, Natural, 25 Bags/Roll, 20 Rolls/Carton
Login to View Prices
67 in stock
SKU:
WBIGNT3037
Categories: Janitorial & Sanitation, Trash Bags, Can Liners & Dispensers
Durable “Econo Liners” employ high-density resins ideal for light-duty office and lab applications where frequent collection is the norm. Star-seal bottom helps distribute loads evenly while minimizing the potential for messy leaks. Translucent material makes it easy to identify general bag contents, simplifying recycling activities.
Additional information
| Weight | 13.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.94 × 11.94 × 4.50 in |
| Width | 30" |
| Waste Bag Material(s) | High-Density Polyethylene (HDPE) |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color Family | Clear |
| Grade | Light-Duty |
| Waste Bag Thickness | 8 mic |
| Global Product Type | HDPE Waste Can Liners |
| Waste Bag Closure Type | Open-Face |
| Maximum Volume Range | 21 to 30 gal |
| Scent Indicator | No |
| Bottom Seal | Star |
| Commercial/Consumer Use | Commercial Use |
| Maximum Volume Capacity | 30 gal |
| Height | 36" |
| Ship Class Code | B |
| Color(s) | Natural |
| Flat Pack/Roll | Roll |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 041215255908 |
| MPN | 1507622 |
| Brand | Good 'n Tuff® |
Be the first to review “Waste Can Liners, 30 gal, 8 mic, 30″ x 36″, Natural, 25 Bags/Roll, 20 Rolls/Carton” Cancel reply












Reviews
There are no reviews yet.