Washable Paint, Red, 16 oz Dispenser-Cap Bottle
Login to View Prices
128 in stock
SKU:
DIX10701
Categories: Arts & Crafts, SCHOOL SUPPLIES
Non-settling brilliant colors require no shaking and have a bright lay down. Perfect for small children, daycare centers or any classroom setting. Kid-pleasing colors wash easily from skin and most surfaces, including clothing! No stirring or shaking, paint is ready-to-use. Dries to satiny finish that won’t rub off on hands or clothing.
Additional information
| Weight | 13.1890 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.62 × 2.67 × 3.99 in |
| Packaging Type | Dispenser-Cap Bottle |
| Special Features | Dispenser-Cap Bottle |
| Recommended Level of Ventil | None |
| Finish/Sheen | Matte |
| Diluent/Solvent Ingredient( | Water |
| Application Method | Sponge |
| Binder/Vehicle Ingredient(s | Water-Soluble Adhesive |
| Global Product Type | Art Paints & Primers |
| Intended Application Enviro | Interior |
| Paint Sub-Category | Poster Tempera |
| Washable/Removable | Yes |
| Compliance Standards | ACMI AP Non-Toxic Certified |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Red |
| Color Family | Red |
| Volume Capacity | 16 oz |
| Number of Colors | 1 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 072067107015 |
| MPN | X10701 |
| Brand | Prang® |
Be the first to review “Washable Paint, Red, 16 oz Dispenser-Cap Bottle” Cancel reply










Reviews
There are no reviews yet.