Warehouse Broom, Corn Fiber Bristles, 56″ Overall Length, Natural
Login to View Prices
589 in stock
SKU:
BWK932CEA
Categories: Brooms, Brushes & Dusters, Janitorial & Sanitation
Natural colored, warehouse broom for heavy-duty sweeping. Constructed with stiff, natural, corn fiber bristles that are tightly secured to the handle with a heavy, metal wire. An ideal, sturdy broom for sweeping concrete and other rough floor surfaces. Solid wood handle that’s lacquered to prevent splintering and blistering. Four rows of stitching provide added strength and durability for lasting use.
Additional information
| Weight | 2.1700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 58.00 × 11.50 × 1.00 in |
| Special Features | Corn Fiber |
| Handle Length | 42" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Bristle Material | Corn Fiber |
| Handle Material(s) | Wood |
| Global Product Type | Traditional Corn/Synthetic Brooms |
| Application | Concrete |
| Handle Diameter | 1.13" |
| Overall Length | 56" |
| Ship Class Code | B |
| Color(s) | Natural |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 749507983729 |
| MPN | BWK932CEA |
| Brand | Boardwalk® |
Be the first to review “Warehouse Broom, Corn Fiber Bristles, 56″ Overall Length, Natural” Cancel reply













Reviews
There are no reviews yet.