Wall Mountable Steel Suggestion Secure Drop Box with Key, 7 x 6 x 8.5, Stainless Steel 304, Black
Login to View Prices
3141 in stock
Encourage reliable interaction with clients or employees with this lockable steel suggestion box. The lock ensures confidentiality, which inspires your customers and staff to share their opinions and comments honestly. Compact and lightweight, the box can be placed in any easy-to-reach spot or mounted on a wall to save space. Two keys are included with this purchase for quick and easy access inside. The deposit slot is 4.75″ length x 0.13″ width, making it ideal for dropping off payments, interoffice mail or suggestion cards. Additionally, the opening in the middle is large enough to drop off keys. A front pocket is ideal for holding pens, suggestion cards and small envelopes, allowing for writing suggestions and comments right on the spot. Stick-on labels that dedicate the box for suggestions, comments or for dropping off keys, as well as 25 suggestion cards are also included with this purchase.Package Includes: (2) Keys; (25) Suggestion Cards; Stick on LabelsNote: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 8.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.00 × 6.00 × 17.00 in |
| Lock Type | Key |
| Depth | 6" |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Height | 8.5" |
| Color(s) | Black |
| Placement | Wall |
| Box Pocket(s) | 1 |
| Usage Labels | "Comments" |
| Slot Size | 4.75 x 0.13 |
| Slot Feature(s) | Circle Cut for Key Drop |
| Package Includes | Stick on Labels |
| Global Product Type | Suggestion Boxes |
| Width | 7" |
| Material(s) | Stainless Steel 304 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 840309419376 |
| MPN | ADI63101BLKMK |
| Brand | AdirOffice |



















Reviews
There are no reviews yet.