Wall-Mount Coat Hooks, 29.92 x 2.95 x 6.45, Metal, Silver, 22 lb Capacity
Login to View Prices
Wall mounted coat peg for all types of garments or accessories. Kind to clothes thanks to the rounded metal hooks. A stylish design that blends into any office environment. Elegant with the combination of metal and plastic. Sturdy structure. Easy to fix with only two screws and dowels (included).
Additional information
| Weight | 4.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.90 × 6.80 × 3.20 in |
| Global Product Type | Garment Hooks |
| Ship Class Code | F |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Hook Color | Silver |
| Hanger/Hook Type | Hook |
| Hook Material | Metal |
| Finish | Black |
| Depth | 2.95" |
| Height | 6.45" |
| Maximum Weight Capacity | 22 lbs |
| Mounting Details | Wall |
| Number of Hangers/Hooks | 10 |
| Weight | 1.98 lb |
| Width | 29.92" |
| Hook Base Material | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 63129710013205 |
| MPN | PMPRO5M |
| Brand | Alba™ |
| Package Qty | 1 |













Reviews
There are no reviews yet.