HON Volt Sitting Stool – Black Fabric Seat – Black Mesh Back – Black Frame – Black – 1 Each
Additional information
| Weight | 20.8800 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.00 × 24.25 × 50.38 in |
| Seat Height Maximum | 32.38" |
| Overall Height Maximum | 49.88" |
| Seat Height Minimum | 22.88" |
| Overall Height Minimum | 40.38" |
| Overall Width Maximum | 27" |
| Back Height Maximum | 18.5" |
| For Use With | HON® Optional Height-Adjustable T-Bar Arms |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 41% |
| Back Surface Material | Mesh |
| Back Surface Material Famil | Mesh |
| Seat Surface Material | 100% Polyester |
| Ship Class Code | F |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 8% |
| Weight Capacity | Supports Up to 275 lb |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Pneumatic Seat Height Adjus | Yes |
| Tilt Tension/Tilt Lock | Yes |
| Back Width Maximum | 18" |
| Seat Width Maximum | 19" |
| Dual-Clutch Posture Control | No |
| Variable Synchro-Tilt | No |
| Multi-Task Control | No |
| Asynchronous Control | No |
| Integral Lumbar Support | No |
| Seat Glide Mechanism | No |
| Back Height Adjustment | No |
| Dual-Action Tilt | No |
| Posture Lock | No |
| Knee Tilt | No |
| Synchronized Knee Tilt | No |
| Arms Included | No |
| Color Family | Black |
| Disclaimer Statement | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Caster/Glide Surface Textur | Hard |
| Seat Depth Maximum | 20" |
| Total Recycled Content Perc | 49% |
| Global Product Type | Drafting & Task Stools |
| Seat Surface Material Famil | Fabric |
| Base/Frame Material(s) | Plastic |
| Seat Color | Black |
| Recommended Application Are | General Office & Task |
| Caster/Glide Details | Five Casters |
| Overall Depth Maximum | 28" |
| Base/Frame Color | Black |
| Back Color | Black |
| UPC | 881728407810 |
| MPN | H5715.GA10.T |
| Brand | HON® |
| product-type | Sitting Stool |
| base-material | Plastic |
| seat-material | Fabric |
| chair-seat-type | Task Chair |
| back-material | Mesh |
| back-style | Mesh |
| armrest | No |
| seat-feature | 360° Swivel |
| product-color | Black |
| casters | Yes |
| frame-color | Black |
| features | Adjustable Foot Ring |
| manufacturer | The HON Company |
| product-name | Volt Sitting Stool |
| product-line | Volt |
| manufacturer-part-number | HON5715GA10T |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | Volt task stool offers a unique combination of style, scale, comfort and functionality. Its real value is in its flexibility with the ability to work in virtually any environment. Generously proportioned seat cushion and natural cooling of a mesh back are welcoming to every body. Adjustable footring and extended 360-degree swivel allow movement in any direction. Footring adjusts in height easily with a simple knob for the best position for your legs and feet. Pneumatic seat-height adjustment ranges from 23-7/8" to 32-3/8". Five-star base includes 2-1/2" dual-wheel, hooded casters for easy chair movement. Cushioned seat is covered in fabric. Seat measures 19" wide x 20" deep. Back size is 18" wide x 18-1/2" high. Stool also features a plastic outer back, and frame is available in black only. Stool meets or exceeds applicable ANSI/BIFMA requirements. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1070136751.html','_blank','height=800,width=780,resizable=yes,scrollbars=yes,toolbar=no,menubar=no,location=no,directories=no,status=no');return false;">More from the Manufacturer</a></p> |
| packaged-quantity | 1 Each |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.